Sektörel Haberler

TCMB’den kur korumalı TL vadeli mevduat hesaplarına ilişkin açıklama

TCMB’den kur korumalı TL vadeli mevduat hesaplarına ilişkin açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kur korumalı TL vadeli mevduatlara ve katılma hesaplarına ilişkin uygulama esasları hakkında basın açıklaması yayımladı. Türkiye’deki yerleşik gerçek kişilerin yararlanabileceği uygulamadan birden fazla kez yararlanmak mümkün olacak.  

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kur korumalı TL vadeli mevduatlara ve katılma hesaplarına ilişkin uygulama esasları hakkında merak edilenlerle ilgili bir açıklama paylaştı. Buna göre; Türkiye’de yerleşik gerçek kişilerin faydalanabileceği, uygulamadan birden fazla kez yararlanmak mümkün olacak ve alt-üst limit olmayacak.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ve Katılma Hesapları bankalar nezdinde bu nitelikte açılacak TL vadeli mevduat ve katılma hesapları şeklinde olacak ve söz konusu hesaplar 21.12.2021 tarihinden itibaren açılabilecek. Hesaplar, 3, 6, 9 ve 12 ay olmak üzere 4 farklı vadede olabilecek.

Bankaların, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabına uygulayacağı asgari faiz oranı ise Merkez Bankası’nca belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında olamayacak. Bankalarca uygulanacak azami faiz oranı ise asgari faiz oranının en fazla 300 baz puan üstünde belirlenebilecek. Azami faiz oranı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca güncellenebilecek ve güncelleme tarihi ile sonrasında açılacak hesaplar için geçerli olacak. Bu maddede belirlenen uygulama esası Katılım Bankaları açısından katılım bankacılığı esasları çerçevesinde uygulanacak. Bu hesaplarda esas alınacak vade başı/vade sonu kuru olarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın saat 11:00’de açıkladığı USD/TRY, EUR/TRY ve GBP/TRY döviz alış kurları kullanılacak.  Vade sonunda kur farkı desteğinin tamamı hesap sahibine aynı gün ödenecek. Vade sonunda kur farkından kaynaklı bankalara ödeme yapılması gerekmesi halinde, bankalar tarafından ödenecek tutara ilişkin talepler Merkez Bankası’na iletilecek. Hazine tarafından ödenecek kısım Merkez Bankası tarafından bankalara aynı gün aktarılacak.

Vadeden önce hesabın kapatılması halinde; hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’de Merkez Bankası’nca ilan edilen kurun vade başında esas alınan kurdan yüksek olması durumunda hazine tarafından kur farkına ilişkin ödeme yapılmayacak. Hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca ilan edilen kurun vade başında esas alınan kurdan düşük olması durumunda, hesabın vadeden önce kapatıldığı tarihte saat 11:00’de Merkez Bankası tarafından ilan edilen döviz alış kurundan hesap bakiyesi güncellenecek. Aradaki fark banka tarafından hazineye aktarılacak.


takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com