Ana Sayfa Sektörel Haberler TÜİK, eylül ayına ait sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı

TÜİK, eylül ayına ait sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı

58
Google search engine

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, eylülde bir önceki aya göre yüzde 3,8 geriledi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, eylülde ağustosa kıyasla madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,9, imalat sanayi sektörü endeksi de yüzde 3,9, elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 3,3 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, geçen yılın eylül ayına göre yüzde 3,1 düştü. Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında, eylülde geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,3 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,7, elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,2 azalış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, eylülde bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 14,2 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, eylülde ağustosa göre en yüksek azalış, yüzde 20,4 ile mobilya imalatında görüldü. Bu azalışı, yüzde 16,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, yüzde 13,7 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı takip etti.

Söz konusu ayda bir önceki aya göre en fazla artış ise yüzde 8,5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında görüldü. Bu artışı, yüzde 3,9 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı ve yüzde 2,1 ile içeceklerin imalatı izledi.

Yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 3,1 azaldı, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,9 gerileme gösterdi.

Önceki İçerikTürk-İş, asgari ücret teklifini belirledi, görüşmeler başlıyor
Sonraki İçerikEkonomi Bakanı Zeybekçi’den asgari ücret açıklaması…