18-20 Nisan 2017 tarihleri arasında Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilecek Türk ürünlerinin pazarlanacağı Expo Turkey by Qatar, ülkenin en büyük fuarı olacak. Fuara Türkiye’den ağırlıklı olarak yapı endüstrisi, konut, sağlık ve mobilya sektörlerinden 300 şirketin katılması bekleniyor.

Katar, kişi başına düşen 74 bin dolarlık milli geliriyle dünyanın en zengin ülkesi… 2 milyon nüfuslu ülkede yerli nüfusun sayısı 250 bin civarında! Ülkede finans, petrol ve doğal gaz ağırlıklı olmak üzere değişik sektörlerde 400 bine yakın yüksek ücretle çalışan yabancı yetişmiş insan gücü bulunuyor. Hizmet sektöründe çalışan yabancı sayısı ise yaklaşık 1.3 milyon.
Ülkenin milli geliri 200 milyar dolar…
Türkiye ile Katar, iki ülke arasında halen 700 milyon dolar olan ticaret hacmini 1.5 milyar dolar taşımak için ortak fuara imza atıyor. Expo Turkey by Qatar adlı fuarı Türk şirketi Medyacity ile Katar’ın devlete bağlı en büyük 2. kuruluşu olan Katar Vakfı’na bağlı Qatar National Convention Center (Katar Milli Sergi Merkezi) organize ediyor. Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, fuar ile tüm dünyanın hedef pazarı haline gelen Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da, Türkiye’nin Katar ile ortaklaşa ticari etkinliğinin artmasını hedeflediklerini ifade ederek, “Türk firma ve markalarının özellikle inşaat, emlak/gayrimenkul, sağlık turizmi, enerji, çevre yönetimi, yapı malzemeleri, gıda, turizm, ulaşım, mobilya alanlarında bölge için avantajlı bir ticaret fırsatı sunuyoruz.

Fuarda Türkiye’den 10 farklı sektörden 300’den fazla firma stand kuracak” diye konuştu. Kurt, fuara 184 firma ile sözleşme imzaladıklarını dile getirerek, katılımcıların ağırlıklı olarak ‘yapı endüstrisi, konut, mobilya ve sağlık’ sektörlerinden olduğunu belirtti.

Kurt, Katarlıların özellikle lüks mobilya grubuna ilgi gösterdiğini kaydetti. Fuar kapsamında salt alan kiralamaya odaklanmadıklarını belirten Kurt, “Katılımcılara minimum garantili ikili görüşme taahhüt ediyoruz. Katar’da 32 gayrimenkul fonu bulunuyor. Özellikle konut üreten inşaat firmalarının toplu satışları açısından bu önemli” dedi.

Katarlıların Türkiye’deki yatırımları 19 milyar dolar

Katarlıların yurtdışında yatırım yaptığı ülkeler arasında son 10 yıldaki yatırım tutarı itibariyle Türkiye’nin 19 milyar dolar ile 4. sırada yer aldığını kaydeden Kurt, ilk sırayı 35 milyar dolarla Fransa’nın aldığını, bu ülkeyi İngiltere ve Almanya’nın izlediğini belirtti. Türk müteahhit firmalarının Katar’da aldığı ihale tutarının 7 milyar dolar olduğu bilgisini veren Kurt, Katar’ın önümüzdeki dönemde 150 milyar dolarlık altyapı yatırımına imza atacağına işaret ederek, “Doğru perspektif ortaya konulduğunda bu pastadan alınan pay artabilir. Katarlı otoriteler, Türk şirketlerinin ihaleleri almasını arzu ediyor” dedi.