MOSDER Başkanı İsmail Doğan, mobilya sektörünün gelişmesiyle birlikte tüketicilerin tüm ihtiyaçlarını tek bir çatı altında toplayabilmek adına mobilya AVM’si kuracaklarını söyledi. Doğan, “Bu proje Türkiye’de bir ilk. İlk AVM yeni yılın ilk ayında Pendik’te açılacak” dedi.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) sektörün gelecek vizyonunu ortaya koymak için bu yıl 12’ncisini gerçekleştirdiği Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’nın sonuçlarını, önceki gece İstanbul’da düzenlediği ödül töreninde açıkladı. 36 üniversiteden toplam 257 projenin yarıştığı tasarım değerlendirmelerinde 18 proje finale kalmaya hak kazandı. 6 farklı kategorinin birincileri belirlenerek, ödülleri teslim edildi. Törenin ardından sorularımızı cevaplandıran MOSDER Başkanı İsmail Doğan, yeni yılda sektöre daha iyi katkıda bulunabilmek amacıyla Mobilya AVM’si kuracaklarını söyledi. Vatandaşın işini kolaylaştırmayı hedefledikleri proje hakkında bilgi veren Doğan, “Türkiye’de ilk kez olan bir proje. Hem Anadolu hem de Avrupa yakasında ilk etapta pilot uygulama olarak birer tane kuracağız. İlkini 2017’nin ilk ayında Pendik’te ikincisini ise 2. çeyrekte açacağız” dedi.

mosder-baskani-ismail-dogan

AVRUPA’DA LİDERLİĞE SOYUNDUK

Sektörün gücünü taçlandırmak için tasarım ve inovasyonla ürünlerin katma değerini artırdıklarını dile getiren Doğan, 2023 hedeflerine ulaşmada kendilerine düşen rolün ihracatta ilk 5’te yer almak olduğunu aktardı. Fiyat bakımından Çin’i, tasarım olarak da İtalya’yı geçebileceklerini kaydeden Doğan, “Avrupa’da mobilya liderliğine soyunduk” diye konuştu.

TASARIMCIYA TAM DESTEK

Doğan, hükümetin tasarımcı çalıştırana özel teşvik noktasında önemli destekler verdiğine de dikkati çekerek, “Devlet, maaşının yarısını ödüyor. Özellikle mimari ve Ar-Ge ile ilgili hükümetin önemli destekleri var. Biz de bu desteklerden olabildiğince yararlanmaya çalışıyoruz” dedi.