İnegöl OSB, Türkiye’nin sanayi devlerine ev sahipliği yapıyor. Yılda 650 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilen İnegöl OSB’nin bu başarısında tekstil ve mobilyaağaç ürünleri sektörlerinin önemli payı bulunuyor.

Türkiye’nin ilk ilçe OSB’si olma vasfını taşıyan İnegöl OSB, İstanbul, Ankara ve İzmir’e yakınlığıyla avantajlı bir konumda bulunuyor. Çevre yatırımları dikkat çeken İnegöl OSB’deki tesisler doğaya dost üretim yapıyor. İnegöl OSB Başkanı Zeki Şahin, bölgenin 1977’de 300 hektarlık alanda kurulduğunu, yaklaşık 15 bin kişinin istihdam edildiğini ve 83 firmanın faaliyet gösterdiğine dikkat çekti. Başkan Şahin, “Çalışan sayısı, kullanılan elektrik, doğalgaz, ihracat ve ithalat rakamları gibi parametreler dikkate alındığında İnegöl OSB Türkiye’deki ilk 20 sanayi bölgesi arasında konumlandırılıyor” dedi.

TEKSTİL ÖN PLANDA

Başkan Şahin, İnegöl OSB’de yüzde 50 tekstil, yüzde 27 ağaç ürünleri ve mobilya imalatı sektörlerin oluşturduğunu vurguladı. Kalite ve rekabetçi bir ürün imalatı için sanayilerin üretim sırasında kesintisiz, yüksek kalitede ve ucuz altyapı hizmetlerine ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Şahin, “Bu hizmetlerin sanayicimize sağlanması OSB ile çok daha kolay olmaktadır. Örneğin OSB içindeki sanayicilerimiz üretimdeki en büyük maliyet unsuru olan elektrik enerjisini çok daha ucuza kullanmaktadırlar” görüşünü dile getirdi.

ÇEVRECİ OSB

İnegöl OSB’nin çevre alanında örnek gösterilen ve ilklere imza atan bir OSB olduğunu vurgulayan Şahin, Türkiye’de endüstriyel ve evsel nitelikli atık suların birlikte arıtıldığı ilk arıtma tesisine sahip olduklarını söyledi. Tesisin günde 130 bin metreküp suyu arıttığını belirten Başkan Şahin, bu tesise ek olarak atık çamur kurutma tesisini de kurduklarını belirtti. Başkan Şahin, İnegöl OSB olarak eğitime destek vermek için 5 milyon TL’lik bir yatırım yaparak 24 derslikli bir ortaokul binası yaptıklarını belirtti.

650 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

İnegöl OSB’de yıllık ihracatın yaklaşık 650 milyon dolar olduğunu söyleyen Şahin, bu rakamın büyük bir kısmının tekstil sektöründeki ve mobilya/orman ürünleri sektörü tarafından gerçekleştirildiğine vurgu yaptı. Başkan Şahin, “Bölgemiz tekstilde özellikle denim kumaş üretiminde, ev tekstilinde Amerika ve Avrupa ülkelerindeki markalara, perakende şirketlerine ihracatlar gerçekleştirilmektedir” diye konuştu.