Sektörel Haberler

Ücret vergisinde yeni dönem 1 Ocak 2022’den itibaren başlıyor

Ücret vergisinde yeni dönem 1 Ocak 2022’den itibaren başlıyor

Ücret ve maaşların asgari ücret tutarından gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Ücret ve maaşların asgari ücret tutarından gelir ve damga vergisi alınmamasını içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun komisyondan geçti. Buna göre; 2022’den itibaren tüm işçi ve memurların asgari ücrete kadar olan kazançlarından gelir vergisi ve damga vergisi alınmayacak. Ayrıca 2008 yılından bu yana uygulanan asgari geçim indirimi (AGİ) yeni yılla birlikte uygulamadan tamamen kaldırılacak.

İşçi ve memur ayrımı olmaksızın tüm çalışanların asgari ücrete kadar olan kazançlarından gelir vergisi ve damga vergisi alınmayacak. Böylece asgari ücretli hiçbir çalışan vergi ödemeyecek. 2022 yılında uygulanacak asgari ücrete göre gelecek yıl ücretlerin brüt 5.004 liraya kadar olan kısmından sadece yüzde 14 oranında sosyal güvenlik primi işçi payı ve yüzde 1 oranında işsizlik sigortası fonu işçi primi kesilecek.

Kanunda yapılan değişiklikle beraber, yeni yıldan itibaren Gelir Vergisi Kanunu’na 2008 yılında eklenen asgari geçim indirimine ilişkin hususları düzenleyen 32. madde yürürlükten kalkacak. 1 Ocak 2022’den itibaren elde edilen kazançlarda hiç kimse için asgari geçim indirimi uygulanmayacak.


takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com