Anlat Bize’nin 2023 yılındaki ilk konuğu olan Fen-iş Makina Yönetim Kurulu Başkanı Tijen Akoğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Küçük şeylerle mutlu olmayı öğrendiğinden söz eden Akoğlu, bendir çalmanın kendisini dinlendirdiğini ifade etti.

Kendisine verilen en iyi tavsiyeden en sevdiği yemeğe, en çok vakit geçirdiği mobil uygulamadan karşılaştığı en büyük iş zorluğuna kadar farklı başlıklardaki sorularımızı yanıtlayan Fen-iş Makina Yönetim Kurulu Başkanı Tijen Akoğlu; “Teknolojinin insanlığı ne duruma getireceğini, yapay zekanın nereye kadar gideceğini, çocuklarımızın ve bizim bu teknolojinin neresinde olacağımızı merak ediyorum” diye konuştu.

  • Şimdiye kadar size verilen en iyi tavsiye nedir?

Olumsuz bir durumla karşılaştığım zaman çok üzülürdüm. Rahmetli annem; “Üzülme daha iyisi olacağı için bunu yaşıyorsun” derdi. Gerçekten de böyle oluyor. Artık her şeyi olumlu karşılayıp anı yaşıyorum. Beni yoran ve üzen kişileri hayatımdan çıkarmayı öğrendim. Hayat çok kısa, küçük şeyler bile beni çok mutlu edebiliyor. Ayrıca bir arkadaşımızın sanat merkezindeki ritim orkestrasında bendir çalmak beni müthiş dinlendiriyor ve çok eğleniyorum. Herkesin bu tür etkinliklere katılmasını tavsiye ediyorum.

  • En sevdiğiniz yemek nedir, en çok nerede yemek yemeyi tercih edersiniz?

Yemek yapmayı da yemeği de çok seviyorum. Benim terapi alanım yemek yapmak diyebilirim. Ege’de yaşamanın avantajı ile zeytinyağlılar ve balık en sevdiğim yemek. Ailem ile birlikte evde yemek yemeği daha çok seviyorum. Hafta sonları da genellikle dostlarımızla birlikte keyifli vakit geçirip, yemek yemeği seviyorum.

  • Sosyal Medya uygulamaları dışında, favori mobil uygulamanız hangisi?

Sosyal medya uygulamaları dışında Google haberlerden gündemi takip etmeyi seviyorum. Ayrıca Bloomberg HT uygulamasını kullanıyorum.

  • Zamanda yolculuk yapabilseydiniz, nereye gitmek isterdiniz?

Zamanda yolculuk yapabilme imkanım olsa, geçmişe gitmek yerine kesinlikle geleceğe gitmek isterdim. Teknolojinin insanlığı ne duruma getireceğini, yapay zekanın nereye kadar gideceğini, çocuklarımızın ve bizim bu teknolojinin neresinde olacağımızı merak ediyorum.

  • İş hayatındaki en büyük motivasyonunuz nedir?

Babamızdan aldığımız bayrağı daha ileriye götürmek, hedeflerimize ulaşmak amacı ile çıktığımız yolda üç nesil bir arada çalışıp, bu ekibin bir parçası olarak değer verip, değer görmek en büyük motivasyonum.

  • Şu anda karşılaştığınız en büyük iş zorluğu nedir?

Son sekiz yıldır yaşanan ekonomik kriz, pandemi süreci hiç kimse için kolay geçmedi. Tüm dünya hala zorluklarını yaşıyoruz. Bir de bunun üzerine en büyük sorun kalifiye eleman bulunmaması. Sektörde özellikle CNC operatörü ve kaynakçı bulmak oldukça zor bir durum haline geldi.