Yakında yürürlüğe girecek Teşvik Paketi’nin yabancı yatırımcılarda büyük ilgi uyandırdığını anlatan Ekonomi Bakanı Zeybekci, “Kişiye özel takım elbise anlayışında bir teşvik sistemimiz olacak” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni teşvik sistemi ile nokta atışı yapacaklarının altını çizerek, “Kişiye özel takım elbise anlayışında bir teşvik sistemimiz olacak. Bunu anlattığımız zaman, yurt dışında her şey değişiyor. Sistem Hollanda ve İtalya’da ilgi uyandırdı, karşılık buldu” dedi.

Zeybekci, Hollanda ve İtalya temaslarının ardından yurda dönüşte soruları yanıtladı. Ziyaretlerin değerlendirilmesinin sorulması üzerine Zeybekci, “Gitmediğiniz yer sizin değildir” diyerek 16 ülkede, farklı enstrümanlar kullanmak üzere toplam 26 ülkeyi ziyaret edeceklerini söyledi.

Söz konusu ülkelerle Türkiye’nin birçok ortak noktası olduğunu kaydeden Zeybekci, “Danimarka’dan başladık ziyaretlere. Polonya ve Romanya ile devam ettik, bu ziyaretle de Hollanda ve İtalya kısmını tamamladık. Dostlarımızın yanlarına gittiğimiz zaman ‘Geldiğiniz ne kadar iyi oldu’ şeklinde yaklaşımları oluyor. Bu bizi son derece memnun ediyor” dedi. Zeybekci, işadamlarının kendisinden yakın gelecekte yürürlüğe girecek Teşvik Paketi hakkında bilgi istediklerini anlattı.

Yatirimciya-ozel-takim-elbise-gibi-tesvik-geliyor

 

Partiler hep birlikte

Zeybekci, kampanyadaki sloganlarının “Biz bizi anlatmayalım, siz bizi anlatın” olduğunu bildirerek, şunları söyledi:
“Şimdi artık ikinci boyuta geçiyoruz. Onları Türkiye’ye davet ettiğimizde çok hızlı bir geri bildirim oluyor. Örneğin Hollandalılar ekim başında geleceklerini belirttiler. İtalyan şirketlerle de Türkiye’de ekim ayının ilk haftalarında bir araya geleceğiz. CHP ve MHP’den milletvekilleri var. Bundan sonra tüm siyasi seyahatlerimizde diğer siyasi partilerle birlikte olmamızda fayda var. Onların yanımızda olması gittiğimiz ülkelerdeki muhalif tavrı da azaltıyor.”

Zeybekci, ziyaretlerin içeriğinin ülkelere göre farklılık göstereceğini anlatarak, “Kampanyamıza yakın gelecekte tanıtım desteği de eklenecek. Çekimler yapılıyor, sloganlar belirleniyor” dedi.
Türkiye’nin ara malı, metalürji, petrokimya, sürdürülebilir enerji, ilaç sanayi, tarım teknolojisi sektörlerinde kendini garantiye alması gerektiğinin altını çizen Zeybekci, “Savunma sanayisinde bir teknolojiye sahip olurken, onun destekleyici unsurları arasında yer alan uydu ve uzay teknolojisinde yoksanız onu kullanamaz hale gelebiliyorsunuz. Bu konuştuğumuz alan, söz konusu yatırım grubunun içerisine giriyor” dedi.

8 milyar dolarlık transfer hazırlığı

Bakan Zeybekci Türkiye’ye getirmek için uğraştıkları 8 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırıma ilişkin, “Bu son derece önemli bir proje. Türkiye’ye gelen teknoloji transferi şeklinde, şu ana kadar olmayan bir teknolojinin ülkemizde üretilmesi şeklinde olacak. Yüzde 100 kendileri de gelebilir ya da Türk ortaklarla da yoluna devam edebilirler” dedi.