Haziran ayında sonsuzluğa uğurladığımız sektörümüzün duayen isimlerinden, AİMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yesari Yerli’yi büyük emek verdiği AİMSAD Dergisi’nde anıyoruz. Derneğimizin kuruluşundan bugünlere gelmesinde önemli katkıları olan Yesari Yerli, kimimiz için abi, kimimiz için iyi bir dost, kimimiz için yol gösterici, kimimiz için bir idoldü.

  • AES Group Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş

Yesari abi “İnsan, insana ilaçtır” sözünü unutmayan, ilişkilerini önemseyen; bağ kuran, destek veren, başkalarına yardımını esirgemeyen hayatta karşınıza çıkabilecek ender insanlardan biriydi. Disiplini, bilgisi, fikir önerileri ile sizi hem düşündürür hem de çıkacağınız yolda size eşlik ederdi. AİMSAD’ın kurulduğu günden itibaren her alınan kararda, her hayata geçirilen projede kendisinin büyük özveri ve emeği vardı. Onu tanıyan, birlikte zaman geçiren herkes Yesari abinin ne kadar disiplinli olduğunu bilir. Bu disiplin bizlere de örnek oldu. Bu bağlamda benimle de paylaştığı için çok mutlu olduğum, kendimi şanslı saydığım, kendisiyle övündüğüm bir insan. Hayata geçireceğimiz daha çok projemiz vardı. Yol boyu şahitlik edilebilecek kıymetli görüşlerinden, deneyimlerinden mahrum kalmak bir o kadar üzücü benim için. Her zaman keyifli sohbetlerini çok özleyeceğiz. Mekanı cennet olsun.

  • Törk Makine Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Sabrı Erol

Evet Yesari abi Allah gani gani rahmet eylesin. Derneği kurmadan önce Yesari abilerle şirket olarak çalışıyorduk ve belli bir düzeyde samimiyetimiz vardı. Derneğin yapılanma döneminde, sektörde profesyonel yönetici olarak görev alan bir üyemizin yönetim kurulunda yer almasını ben çok arzu etmiştim. Bu pozisyon için de sadece kendisi vardı. Arkadaşlarımın desteğiyle kendisine gidip, teklifimizi ilettiğimizde, çok şaşırmıştı. Önce çok şaşırdı, sonra da heyecanlandı. Vefatına kadar, dernekteki her çalışmada büyük katkısının olduğunu gördük. Ben kendisiyle gerçekten çok yakın çalışmaktan, onu ve ailesini tanımaktan büyük mutluluk duydum. O da benim gibi bir deniz ve balık tutma sevdalısıydı. Birlikte çok balık anılarımız oldu. Son döneminde bile hastalığına rağmen kendisine yazlık ve tekne aldı. Orada son dönemlerini gayet keyifli geçirdiğini düşünmekteyim. Ama yine de çok erken gitti Yesari abimiz. Kaybından dolayı çok büyük bir üzüntü içindeyim. Allah geride kalan ailesine sabırlar versin. Ben de kendisini çok özleyeceğim. Bence sektördeki birlikte çalıştığımız diğer arkadaşlarımız da onu çok özleyecek. Mekanı cennet olsun.

As Metal Finansal Direktörü Gürkan Necipoğlu

Sene 2015

Ya da bilmem kaç

Çok da umrumda, o sıra.

Dernek henüz bebek.

Üye buluşmaları var.

Geziyoruz şehir şehir…

İzmir;

Toplantı bitmiş, resepsiyon veriliyor.

Dedi; ben Yesari.

Yesari ‘solak’ demek

Yesari Asım Arsoy gibi.

Dedim; Gürkan.

Biliyoruz birbirimizi ama tanışmıyoruz.

O gün tanıştık gibi.

O bana uzun olta ile lüfer avı anlatıyor,

Ben ona Baba Burnun’da çektiğim karagözleri.

Dernek büyüyor aynı zamanda.

Toplantı üstüne toplantı.

Kararlar alınıyor;

Ben diyorum evet,    o diyor aynı.

O diyor hayır, ben diyorum aynı.

Anladım ki; kafalar aynı.

Böyle böyle

Günler kovaladı günleri, yıllar yılları.

Sabah kahvaltıları,

Açma, poğaça eşliğinde toplantılar.

Geceler boyu uzun telefon konuşmaları;

Şu öyle olur,

Bu böyle yapılmalılar.

Ardı sıra gelen dernek toplantıları,

Fuar buluşmaları.

Ara sıra balık kaçamakları,

Mezesi muhabbetten rakı sofraları.

Dedim ki; abimsin.

Dedi; sen de kardeşim.

Öyle sözle değil ama gözle, özle, gönül ile…

Lakin yeri değil, anlatılamaz zaten kelimeler ile…

Kan bağı dediğin nedir ki Yesari abim?

İnsanları bir eden can bağı.

Yerin doldurulamaz benim için.

Kelimeler kifayetsiz.

Cennet bahçeleri olsun canım abimin ebedi mekanı.

Huzur içinde uyu.

  • Dinçmak Makina Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Dinç

Sanırım 2013 ya da 2014 yılı… Sektörümüzde dernekleşme adına ilk toplantılarımızı yapıyoruz. İstanbul’da ilk geniş katılımlı toplantılarımızdan birinde karşılaştım Yesari Yerli ile. İlk bakışta sert mizaçlı, genelde dinleyen, sürekli not alan, aldığı notları sık sık kontrol eden bir figürdü benim için. Oldukça dikkatimi çekmişti. Sonrasında ilk yönetim kurulunda birlikte görev aldık. Kendisini daha yakından tanıma fırsatı buldum. Her toplantıya vaktinde gelen, dinlemeden yorum yapmayan, anlamadığı yeri mutlaka soran ama her şeyi ille de not alan bir yönetim kurulu arkadaşı oldu benim için. Her zaman yerinde, dengeli, adaletli… Yorumlarını hayranlıkla dinledim çoğu kez. Bazen acaba “Yesari abi ne düşünüyor?” diye bekleyip, ondan sonra söz aldım. Çünkü her zaman farklı bir bakış açısından bakmayı becerebiliyordu. Yönetim kurulunda tartışma çıkmaza girdiğinde “Peki bir de şuradan bakalım” diye başlayıp devam eden cümleleri hepimiz için alışılagelmiş bir durum oldu.

Sonrasında gerek organizasyonlar gerek seyahatlerimiz ile insan Yesari abiyi de tanıma fırsatım oldu. Sevgili eşine hitabı, ona bakışlarındaki içtenlik, oğlundan bahsederken gözlerinin parlaması. Örnek alınacak bir yönetici olmanın yanında, iyi bir eş, iyi bir baba, iyi bir arkadaş buldum karşımda. Bize sık sık anlattığı emeklilik ve Datça hayalleri… Yaşam ile ilgili tavsiyeleri…

Hastalığını öğrendiğimizde onun bu dertten kurtulacağından emindik hepimiz. Nasıl olsa o iyisini bilirdi. Doğrusunu yapardı. Bir yolunu bulurdu. Ne yazık ki olmadı.  Örnek bir yönetici, arkadaş gibi abi, iyi bir eş, iyi bir babayı ansızın kaybettik. Bir arkadaşımın da dediği gibi “ortak aklımızı – dengemizi kaybettik” Göründüğünden fazlasıydı bizim için Yesari Yerli.                                                                             

Ondan örnek aldığım pek çok şey var; işime dair, hayatıma dair. Şimdi her o an aklımda Yesari abi. Ölümsüzlük, kalıcılık bu olsa gerek diye düşünüyorum. Yok ama her yerde izi var.  Şimdi en iyi dileklerimizi ona göndermek dışında bir şey yapamıyoruz. Mekanın cennet olsun diyoruz. Bir yerlerden bizi izlediğini düşünüp, hala tavsiyelerine uymaya çalışıyoruz. Her çıkmazda başka bir bakış açısı geliştirmeye çalışıyoruz. Kuralları doğru koymaya çalışıyoruz. Önce dinlemeyi ihmal etmiyoruz. Tarafsızlığımızı kaybetmemeye çaba gösteriyoruz ve devam edeceğiz çünkü sen öyle isterdin.

Seni tanımış olmak, birlikte çalışabilmiş olmak, fikir geliştirebilmiş olmak, çözümler bulabilmiş olmak benim için büyük gurur. Çok şey öğrettin bana. Teşekkür ederim bana katkılarına.

Özlemle…

  • AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak

Yesari Yerli anısına…

İlk kez 11 Aralık 2014 tarihinde tanışmıştık kendisiyle. İtiraf ediyorum, ilk tanışmam da kendi kendime dedim ki; “Arif işin çok zor”

İlk iş görüşmemiz AİMSAD’ın Kartal’daki ofisindeydi. Bana nerede ikamet ettiğimi sormuştu. “Üsküdar’da ikamet ediyorum” deyince, ben hala oradayken “Bir daha böyle uzak yerlerden personel almayalım” diye etrafındakileri uyarırken bile dobralığı ve açık sözlülüğü elinden bırakmamıştı. Aynı yakada bir saatlik mesafe için neden uzak dediğini, çok daha sonra anladım tabii ki. O kadar çok anımız var ki, hangisinden bahsetsem bilemiyorum ama sanırım yazımı iki bölüme ayıracağım. Kurumsal ve bireysel Yesari Yerli diye.

Öncelikle; tekrar itiraf etmeliyim ki, benim işlerimi kolaylaştırma konusunda hem en büyük destekçim hem de hiç çekinmeden görüşlerimi aktarabildiğim kişilerden birisiydi. Ara ara da olsa tatlı sert atışmalarımız da olurdu elbet ama her zaman anında konu kapatılır ve önümüze bakılırdı. Hiç unutamayacağım yaşanmışlıklardan biri de şudur: Bir yönetim kurulu toplantısı sırasında, bir evrak soruldu bana. Ben odama geçip, evrağı getirdiğimde o evrağın bir kopyasının benden önce masaya konulduğunu gördüğümde çok şaşırmıştım. Meğerse, gönderdiğim tüm toplantı belgelerini güzelce arşivleyip, yanında taşırmış. Açıkçası, kendi işi gücü arasında bir de derneğin evraklarını bu kadar güzel arşivlemesine benim kadar herkes şaşırmıştı. Hata yapma lüksünü bana hiç tanımadı sağ olsun.

Tabii; herkes kendisini tanıdıktan sonra, imzalanacak bir evrak var ise, önce “Yesari abi imzaladı mı?” sorusu ile karşılaşırdım. Bende, önce kendisinden imza alır daha sonra diğer yönetim kurulu üyelerine giderdim. Onun imzası görülünce, sorgusuz sualsiz imza atıldığına çok şahit oldum.

Dedim ya; benim işimi ve hatta yönetim kurulumuzun işini o kadar kolaylaştırdı ki, sanırım benim içinde, derneğimiz içinde çok yeni bir dönem başlıyor. Alışmak, yeni düzen oturtmak çok zor. Başkanımız İsmet Beyin de dediği gibi; “Derneğimizin aklını kaybettik” aslında. Bize bıraktığınız emaneti, sizin kadar yapamayız belki ama daha ileri götürmek için elimizden geleni yapacağımızdan şüpheniz olmasın.

Gelelim bireysel Yesari Yerli’ye…

Fransa’da haberi aldığım an; ne söyleyeceğimi, nasıl davranacağımı bilemediğim bir gün yaşadım aslında. Abim, dostum, en sıkıştığım anda tecrübeleriyle yolumu aydınlatan danışmanım, balık arkadaşım göçüp gitmişti hayatımızdan ansızın. Hemen her gün iş veya özel her konuda yaptığımız telefon görüşmelerini bir daha yapamayacağımızı bilmek bile kalbimi acıtıyor. An geliyor bir hışımla telefona sarılıyorum aramak için ama ulaşılamaz bir yerde olduğu aklıma geliyor ve hüzün kaplıyor içimi. Çalışma hayatıma ışık tutan değerli fikirlerinizden, ne zaman balığa gidiyoruz sorunuzdan, sohbetinizden mahrum kalmak çok üzücü.

Hayırla, sevgiyle, saygıyla ve rahmetle yad edeceğim her zaman sizi. İyi ki sizi tanımışım. Mekanınız cennet olsun…

  • Fen-iş Makina Yönetim Kurulu Başkanı Tijen Akoğlu

Değerli abim Yesari Yerli,

AİMSAD ailesinin her ferdi gibi ben de bu yazıyı yazmıyor olmayı tercih ederdim. Ben sevdiğim bir büyüğümü kaybetmenin ötesinde abimi kaybetmiş olarak hissediyorum kendimi. Bir sohbetimiz esnasında öldükten sonra da yaşamak istiyorsak; “Bilgimizi herkesle paylaşmalıyız, egolarımız olmamalı, gençlerimizi iyi yetiştirmeliyiz, hangi işi yapıyorsak en iyisini yapmalıyız” demiştin. Bence sen bunların hepsini bu hayatta gerçekleştirdin. Bu dünyadan ayrıldın ama sen hep yaşayacaksın. Birlikte geçirdiğimiz zamanlarda mesleki bilgilerini, tecrübelerini, severek bizlere aktardın. Derneğimizin kuruluşundan bu yana fikirlerinle sektörümüze katkıda bulundun, sektörümüzün en önemli fuarı olan WoodTech için başarılı çalışmalar yaptın, gücümüze güç kattın. Yüreğindeki vatan sevgisini, çalışma azmini, babacanlığını, centilmenliğini ve dürüstlüğünü hiçbir zaman unutmayacağız. Seni her zaman sevgi, saygı, özlem ve minnetle anacağız.

  • Timsan Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Aksu

Yeri dolmaz bir abi. Net bir görev insanı. Her toplantıda konuya hepimizden fazla hakim. Hayata bakışı ve duruşuyla “NET” kelimesinin tam karşılığı. Hastalığı karşılarken ki duruşu bile her birimize örnek. Bu kötü haberi aldığımızdan beri sevgili Yesari abimi aralıklarla arayıp hal hatır sorduğumda anladım ki her ihtimalin net bir şekilde farkında, nereye yürüdüğü yine “NET” kafasında. En son ramazanda iftar yemeğinde görebilmiştim kendisini. Birçok üye basit bahanelerle ve üşengeçlikleri ile yine o yemeğe gelmezken, Yesari abi bu kadar sorumluluk ve ciddi bir hastalık ile savaş halinde dahi oradaydı. Hayatına, kişiliğine dair söyleyecek çok söz var. Ne mutludur ki sizi tanıma fırsatım oldu sevgili Yesari abi. Benim hayatıma da bu vesile ile bir dokunuşun oldu. Yerin dolmaz, unutulmaz…

  • Leitz Türkiye Satış-Pazarlama Müdür Cem M. Gül

Sayın Merhum Yesari Yerli’yle ilk tanışmamız Aralık 2000’de olmuştu. Eşimin teşviği ve tatlı baskısıyla yapmış olduğum iş başvurusu üzerine beni Leitz’ın Kartal’daki eski yerine davet etmişti. Stresimi azaltmak amacıyla başlattığı keyifli sohbet oradaki bulunma sebebimi hemen unutturmuştu. Sonrasında firmayı ve işin tanımını anlatmaya başladı. Müşteri grubu ve ürünlerimiz ile ilgili bilgileri anlatırken kullandığı zengin içerik beni çok etkilemişti. Yesari beyin anlatımı sırasında kendisinden bana büyük faydası olacağı teknik, ticari ve sosyal bilgiler edinebileceğimi anlamıştım. Daha ilk görüşmede kendimi Leitz ailesinin bir bireyi olarak hissetmemi sağlamıştı. Gerçek anlamda iyi bir yöneticiydi, size bir işi sadece anlatırdı, sonrasında bir bakmışsınız ki kendi hür iradenizle, var gücünüzle o işi sahiplenmişsiniz ve mücadeleye başlamışsınız. Çok iyi bir dinleyici ve analizci olduğu için yeteneklerimize uygun işler yapmamızı ve özgüven kazanmamızı sağlardı. İşimiz satış olmasına rağmen bizleri klasik satış mühendisleri gibi yetiştirtmedi, firmalara sadece gereksinim duydukları ürünleri önermemizi sağladı. Bu sayede hiçbir firmaya fazla ürün veya yanlış ürün satışı yaparak zarar yaşatmadık. Bana ve birçok kişiye göre bu gerçekten çok önemli bir değer.   

İşe girdikten yaklaşık üç ay sonra kendisiyle ilk seyahatimi Bursa ve Biga bölgelerine gerçekleştirdik, bu seyahat gerçek Yesari Yerli ile tanışmama vesile olmuştu. İş yerinde çok gülmeyen, iş dışında konulara girmeyen yöneticim gitmiş onun yerine aklınıza gelebilecek her konuyu en ayrıntılı detayına kadar sohbet edebileceğiniz bir büyüğünüz gelmişti. Okuduğu bini aşkın kitaptan edindiği notlarla bizleri gerçekten aydınlatıyordu. Ofisteyken geçmişte çok seyahat ettiğini tüm ekibiyle paylaşmıştı. Farklı şehirlere yapmış olduğumuz seyahatlerde o dönemde henüz navigasyon icat edilmemiş olmasına rağmen ezbere kullandığı yollar ve o illerde hangi yemeğin, hangi restoranda iyi olduğunu gözü kapalı anlatması insanı gerçekten etkiliyordu. Böhler Sert Maden firmasında kalite kontrol, üretim ve satış gibi farklı departmanlarda müdürlükler yaptığından edindiği bilgiler gerek müşteri gerekse çalışanları tarafından sıkılmadan dinlenmesini sağlıyordu. Bana gerçekten çok önemli değerler kattığını söyleyebilirim. Birebirde çok zaman geçirdiğim için disiplin, etik değerler, araştırma, saygı, sabır, açık sözlülük gibi değerleri kazanmamda katkısı çoktur. Her konuda eğitici, öğretici, açık sözlü ve aynı olaylara farklı açıdan yaklaşım sergileyen bir değeri çok erken kaybettiğim için çok üzgünüm. Çok erken olduğu için bu zamansız ayrılışa hala inanmakta zorluk çekiyorum.          

Hayatımın en hızlı yolculuğunu vefat haberini aldığımda hastaneye doğru yaptım sanırım. Bu yolculuk süresinde iş dışında geçirdiğim sürenin kendisinde de olduğu gibi yemek yapmak ve tabi ki yemek, balık tutma, aynı futbol takım tutkusu, araç kullanma isteği ve evcimenlik ile geçtiğini fark ettim. Gerçekten çok ortak noktamız varmış. Sanırım bilinçaltımda bu ortak özelliklerimizden dolayı Yesari beyi iyi rehberlik yapan bir abim olarak konumlandırdım. Yesari beyi iş dışında tanıma fırsatı olan kişiler kendisinin ne kadar neşe ve hayat dolu olduğunu bilecektir, sadece işiyle ilgili tanıyan diğer kişiler için bu yazdığımın gerçekten inanılmaz olduğunu biliyorum. Mesai bitiminden sonra işimizi kenara bırakıp ailemizle kaliteli zaman geçirmemizi her fırsatta bana öğütlerdi. Ama can çıkar, huy çıkmaz derler ya, işimi fazlasıyla özümsediğim için bu öğütü tam olarak yerine getiremediğimi itiraf edebilirim. 22 yıllık çalışma süremizde bana en çok bunu hatırlatırdı. İlk yıllarda benimseyemediğim iki-üç konu vardı ama yıllar geçtikçe o konularda da haklı olduğunu fark ettiğim için benimsedim.

İyi ki açık sözlü, eğitici, öğretici, objektif Yesari Yerli abimi tanımışım. Kendisini tanıdığım için şanslı, erken kaybettiğim için bir o kadar üzüntülü hissediyorum.

Seni özleyeceğiz….

Reed Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü Ali Muharremoğlu

Yesari bey ile AİMSAD Fuar Komitesi Başkanı olarak uzun yıllar ortak mesai yapma fırsatını buldum. Sakin tavrı, çözüm odaklı yaklaşımı, her zaman pozitif iletişimi ve akılcı çözümleri ile fuarımızın bugünlere gelmesinde çok büyük katkıları oldu.  Fuar komitesi mesailerimiz sırasında kendisini yakından tanıma şansına da sahip oldum ve güzel bir dostluk geliştirdik.  Zamansız kaybı hepimizi derinden yaraladı.  Ancak, Yesari beyin anısı ve yaşadığımız güzel hatıralar her zaman gönlümüzde olacak.  Bir abi kadar sevdiğim ve saydığım Yesari beyi hürmetle anıyor, tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.

Gazeteci Çetin Ünsalan

Gerçek bir yerli…

Bazen bazı insanlarla çok vakit geçirmemişsinizdir. Ama bir araya her geldiğinizde dünyaya aynı bakan insanlar olduğunuzu hissedersiniz. Daha da önemlisi insan olmanın ne kadar kıymetli olduğunu, mevki, makamın ötesinde yaşarsınız. Yesari Yerli işte böyle bir isimdi. Düşünen, vicdanını öne koyan, hakkaniyetli davranmayı esas almış, mesleğini iyi bilen, çekirdekten yetişme bir isimdi. Ama tüm bunların ötesinde konuştuğunda aynı fikirde olun ya da olmayın size samimiyetini geçiren ve bu samimiyeti ‘bir şeyin daha iyi olması için’ sergilendiğinden emin olduğunuz bir isimdi. Ben kendisiyle sohbet etmeyi işe, sektöre, insanlığa, dünyaya hatta düne ve yarına dair beyin fırtınası yapmayı çok severdim. O acı haberi duyduğumda ise içimden bir şey aktığını hissettim. Çünkü Yesari Yerli, gerçekten insan ve bu toprağı seven yerli, bize ait bir karakterdi. Nur içinde yatsın; büyük kayıp.

AİMSAD Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Sorumlu Sıla Acar

Bazı insanları tarif etmek için bildiğiniz tüm sıfatların yersiz kaldığını hissedersiniz. Yesari beyi anlatmak, gidişinin arkasından düşüncelerimi en doğru şekilde aktarmak hiç kolay değil. Kendisi az lafla, çok şey anlatmak konusunda çok başarılıydı. İşim bu olmasına rağmen bunu bu sefer başarabileceğimden çok emin değilim. Öncelikle teşekkür ederek başlamak sanırım en doğrusu olacak. 1,5 yıl boyunca bana yol gösterdiği, akıl verdiği, desteklediği, cesaretlendirdiği için kendisine sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Biliyorum ki, her zaman olduğu gibi buralarda, duyuyor ve görüyor… Kendisiyle tanışma, çalışma, tecrübelerinden yararlanma, keyifli sohbetlerine dahil olabilme şansını yakaladığım için çok mutlu, kendisiyle derginin yeni sayılarıyla ilgili fikir alışverişinde bulunamayacağım, kendisinden yeni hikayeler dinleyemeyeceğim ve birlikte yeni anılar biriktiremeyeceğim için çok üzgünüm. Her zaman bize bıraktığınız güzel anılarda, bizimle olacaksınız…

Buralar bize emanet.

Saygı ve sevgiyle.