Ana Sayfa Köşe Yazısı Sektör olarak yıla iyi başladık

Sektör olarak yıla iyi başladık

35

AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur KAÇAK

Birçok sektörü yakından ilgilendiren ve gözümüzün kulağımızın orada olduğu Rusya-Ukrayna savaşının bir an önce sona ermesi dileklerimle yazıma başlamak istiyorum. Evet savaşla başladım çünkü ben de TÜYAP’tan Fatih Özmert ve Mehmet Dökülen ile birlikte ALL4WOOD Fuarı öncesi bazı toplantılar yapmak için Kiev’e gittim ve bir anda kendimizi savaşın içinde bulduk. Neyse ki, sağ salim döndük ve orada yaşananlar bize anı olarak kaldı. Bu süreçte, telefon ve mesajlarıyla bizleri orada yalnız bırakmayan başta ailelerimiz, yöneticilerimiz, mesai arkadaşlarımız ve yakınlarımız olmak üzere herkese bir kez daha şükranlarımı sunarım.

Bazı ürünlerde dışa bağımlı olan bir ülke olarak özellikle enerji, hammadde gibi konularda bu savaşın ülkemize de etkisi büyük oldu ve olmaya devam edecek gibi duruyor. Dergimizin ilerleyen sayfalarında okuyabileceğiniz üzere ekip arkadaşım Sıla Acar “Rusya-Ukrayna Krizinden Neden En Çok Türkiye Etkilenecek?” başlıklı, bu konu ile ilgili çok güzel bir içerik hazırladı. Birçok görüşün ve röportajın yer aldığı bu içeriği okumanızı tavsiye ediyorum. Umuyorum ki, krize neden olan ve insanlık açısından herkesi derinden yaralayan bu savaş bir an önce biter.

Sektör olarak yıla iyi başladık. İlk iki ayın sonunda ihracatımız bir önceki döneme göre yüzde 32 büyüdü. İthalattaki artış trendi de devam ediyor. Yine önceki dönemle kıyasladığımızda ithalatta da yüzde 13 artış mevcut. Hedefimizi koymak adına yazıyorum, yıl sonunda 130-140 milyon dolarlık bir ihracat yapabilmek mümkün gibi gözüküyor. Güzel başladı, güzel bitsin diyelim.

AİMSAD olarak, gerek üyelerimiz için gerekse sektör için birçok iş birliğimiz oluyor. Bu iş birliklerine yakın zamanda bir yenisini daha ekledik. Sektörümüzün en büyük alternatif pazarlarından biri olan ve 300 milyon dolarlık ağaç işleme makinesi ithalatı gerçekleştiren Birleşik Krallık’ın en önemli yayın organlarından biri olan “Furniture & Joinery Production Dergisi” ile bazı reklam anlaşmaları yaptık. Bu anlaşma ile hem derneğimizi hem sektörümüzü hem de üyelerimizi ilgili ülkede tanıtma şansı yakalayacağımızı umuyorum. Görüşmeler sırasında hem bize hem de ülkemize gösterdikleri bu yakın ilgiden ötürü dergi yöneticilerine de çok teşekkür ederim.

Pandeminin başlarında yayına aldığımız, yurt dışı portalımız www.turkishwoodworkingmachinery.com web sitemizden de bahsetmek istiyorum. 2021 yılında toplamda 55 bin ziyaret alan ve ortalama ziyaret süresi 2.5 dakikanın üzerinden olan web sitemizden 2021 yılı boyunca 200’ün üzerinde talep geldi. AİMSAD olarak, bu sayıyı arttırabilmek için dijital reklam çalışmalarımıza ağırlık veriyoruz. Üyelerimize ücretsiz sunulan bu portalda henüz yerini alamamış olan firmalara da bu vesile ile bir hatırlatma yapmış olalım. Artık katılım sağlayacağımız yurt dışı fuarlarında gelen ziyaretçileri bu portala yönlendirecek şekilde hazırlanıyoruz. Dijitalin önemli olduğu bu dönemde, ben de bir müjde vermek isterim. Portalımızın Android uygulamasını yayınlamak için de bir çaba sarf ediyoruz. En kısa zamanda buradan bu güzel haberi de sizlerle paylaşacağımızı umuyorum.

Son olarak, sektörün en büyük buluşması olan ve bu yıl 35’incisi gerçekleştirilecek olan WOODTECH Fuarı bu yıl 22-26 Ekim 2022 tarihleri arasında, yine her zamanki yerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde olacak.

Sizleri; her ne şartta olursa olsun, başta yönetim kurulumuzun ve üyelerimizin çok büyük desteği ile ara vermeden çıkardığımız dergimizin 41. sayısı ile baş başa bırakırken, bugüne kadar dergimizde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diler, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlarım.

Önceki İçerik“Dünyada yaşanan tedarikçi arayışı Türkiye mobilya sektörü için çok önemli bir fırsat”
Sonraki İçerikEşitliğin eğitimi ailede başlıyor, okulda ve toplumda devam ediyor