Ana Sayfa İlham Veren Hikayeler İki odalı evden Google’ın zirvesine: Sundar Pichai’nin sıradışı yaşamı

İki odalı evden Google’ın zirvesine: Sundar Pichai’nin sıradışı yaşamı

1

Hindistan’da sınırlı imkanlarla geçirdiği bir çocukluk ve gençlik döneminin ardından tutkusu ve çalışkanlığıyla adım adım zirveye çıkan Sundar Pichai, Google’ın en başarılı girişimlerinde de yönetici koltuğunda olmayı başarmış, gerçek anlamda ilham veren hikayesi olan bir isim. 

Google’ın CEO’luk görevini Ağustos 2015’ten bu yana yürüten Hindistan doğumlu Sundar Pichai, Asya’nın Detroit’i olarak bilinen ve aynı zamanda Asya’nın otomobil başkenti olan Hindistan’ın Chennai şehrinde, 12 Temmuz 1972 tarihinde dünyaya geldi. Asıl adı Pichai Sundararajan olan Google yöneticisi, bir İngiliz şirketi olan GEC’de elektrik mühendisi olan babası Lakshmi ve bir stenograf olan annesi Regunatha Pichai’yi 1997 yılında ilk kez ABD’ye getirdi.

Chennai’nin Ashok Nagar bölgesinde iki odalı mütevazi bir evde büyüyen Pichai, ortaokul ve üniversite eğitimini bu şehirde tamamladı. Bir televizyonları bile olmayan, küçük bir evde yaşayan dört kişilik Pichai ailesinin tek mal varlığı ise, mavi bir motosikletti. Evin salonu, aynı zamanda Pichai’nin erkek kardeşiyle birlikte paylaştığı odasıydı.

Babası da ona ilham verdi

Pichai, telefon ile 12 yaşında tanıştı. Teknolojiyle olan ilk ilişkisi ve bu alana olan merakı da bu telefonla başlamıştı. Pichai’yi bugünkü konumuna taşıyan olgulardan birisi de kuşkusuz babasının anlattığı hikayelerdi.

1980’li yılların ortasında lise yıllarındayken kaptanlığını yaptığı kriket takımı ile Hindistan bölgesel lig şampiyonluk kupasını kazandı. Elektrik mühendisi olarak çalışan babasının izinden gitmeyi seçti ve Kharagpur’daki Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde (IIT) metalurji mühendisliği eğitimi aldı. IIT Kharagpur’dan 1993 yılında mezun olan Pichai daha sonra kendi imkanlarıyla malzeme bilimi ve yarı iletken fizik yüksek lisans eğitimi için burs kazandı. Fakat ABD’ye gidecek yol parası bile yoktu. Bu Pichai için gerçek bir dönüm noktasıydı. Bunun üzerine babası oğluna uçak bileti alabilmek için kredi başvurusu yaptı. Kredi başvurusu reddedilen baba Pichai, ailesinin tüm birikimini bozdurmayı göze alarak oğlunu ABD’deki Silikon Vadisi’ne gönderdi. Stanford’dan sonra Pensilvanya’daki Wharton School’da işletme yönetimi yüksek lisans programından mezun oldu. Pek çok Google çalışanı gibi Pichai de Stanford doktora programını yarıda bırakmayı seçerek kariyerini inşa etmeye odaklandı.

2004’te Google’da çalışmaya başladı

Pichai, Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde tanıştığı ve şu anda küçük işletmelere finansal çözümler sunan San Francisco merkezli Intuit’te çalışan Anjali Pichai ile hayatını birleştirdi. Çiftin, biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuğu bulunuyor. Profesyonel iş hayatına yarı-iletken üreticisi Applied Materials ve danışmanlık şirketi McKinsey ile adım atan Pichai, Applied Materials’ta ürün yönetimi ve McKinsey&Company’de yönetim danışmanlığı üzerine çalıştı. Pichai, kariyerinin zirve noktasını gördüğü Google’da 2004 yılının Nisan ayında çalışmaya başladı. 1 Mayıs 2008’de ise Google’ın internet tarayıcısını tanıtmak için sahneye çıktı ve Chrome’u dünyaya duyurdu. Pichai, sergilediği üstün performansla kısa sürede Chrome, Google Maps, YouTube, Gmail ve ardından Android’in başına geçti. Pichai, bunun yanı sıra Google’ın yıllık geliştirici konferansı Google I/O’ların değişmez yüzü haline geldi.

2014’te tüm Google ürünlerini devraldı

13 Mart 2013’te Larry Page, Andy Rubin’in kurucusu ve uzun süre başında olduğu Android’deki görevinden ayrılmasından sonra, o sırada Google Chrome ve Chrome OS’in başında olan Pichai’yi, Rubin’in yerine getirdi. 2014’te adı Microsoft’un CEO pozisyonu için geçse de bu göreve daha sonra bir başka Hindistanlı Satya Nadella atandı. Ekim 2014’te aralarında Chrome, Android, uygulamalar ve aramaların da olduğu tüm Google ürünleri Pichai’ye devredildi. 10 Ağustos 2015’te Larry Page, Google’ın AlphabetInc. adı altında yeniden yapılandırıldığını ve Sindar Pichai’nin Google’ın CEO’luğuna getirildiğini açıkladı.

Künye

Tam adı: Sundar Pichai

Kimdir: Google’ın CEO’su

Doğum tarihi ve yeri: 12 Temmuz 1972, Hindistan-Chennai

Eğitim: Hindistan Teknoloji Enstitüsü-Hindistan Stanford Üniversitesi-ABD -Wharton School-ABD

“Hayallerimizi takip ederek bizi heyecanlandıran şeyleri yapmalıyız. Eğer kalbinizi dinler ve sevdiğiniz şeyi yaparsanız, her seferinde daha başarılı olursunuz.”

Chrome onunla en çok kullanılan tarayıcı oldu

Başında bulunduğu dönem içerisinde Google Chrome dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı unvanını elde etti. Pichai’nin başarısı bununla da sınırlı kalmadı, yine onun döneminde Android işletim sistemi 1 milyar cihaz barajını geçti.

Pichai’nin en özel yeteneği ise rakamlar. Telefon tuşlarını yalnızca bir kez çevirdikten sonra, numarayı direkt olarak ezberleyen Pichai’nin rakamlarla arası oldukça iyi. Indian Institute of Technology okulunda eğitim aldıktan sonra Stanford bursu kazandı. 1 Nisan 2004 tarihinde yaptığı iş görüşmesi ile Google kariyeri başlayan Pinchai 11 yılda Google’ın CEO unvanını kazanmış oldu.

Önceki İçerikHukuk aktivisti iki kadının portresi
Sonraki İçerikNeuralink: İnsan, makine ile birleşiyor